Prof. Dr. İzzettin Doğan'dan çarpıcı 'Alevi' uyarısı

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, 'Alevilerde öfke birikimi giderek artıyor, bu birikim patlamaya neden olabileceği gibi, bu öfkeyi başka büyük güçler de kullanmak isteyebilir.' diyerek önemli uyarılarda bulundu... Doğan, Hükümetin Aleviler konusunda yanlış politika izlediğini söyledi.

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, CNNTÜRK ekranlarında Gezi olaylarını ve son dönemde Okmeydanı'nda yaşananları değerlendirdi...

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan Başbakan'ın siyaset hayatına girdiğinden beri Türkiye siyasetini Alevi- Sunni ayrımı üzerinden yürütmekte kararlı görünüyor diyerek, "Siyaseti Alevi-Sünni ayrımına katarak götürmek son derece yanlış bir politikadır. Kısa vadede kendi partinizde kazançlarınız olabilir ama uzun vadede Alevi-Sünni ayrımına dayanmalı bir siyaset Türkiye’de derin yaralar açar ve bu yaralar Türkiye demokrasisini  günü geldiğinde demokrasiyi de beraberinde götürür ve bu politikaları yapanları götürür. Bunu kendisine açıkca söyledim. Sayın Başbakan de dedi ki ‘Hocam bu konu ile ilgili olarak 2 Bakanımızı Sayın Faruk Çelik ve  Bekir Bozdağ’ı bu işe tahsis ettim,bir grup kuruldu,o grupta Alevilere yapılacak olan haklar tartılışıyor. Durum bir noktaya vardıktan sonra sizi davet edeceğiz ve bu konuyu bir tasarı halinde,anlaştığımız şekilde meclise sunacağız ve yasalaştıracağız.’ diye konuştu.

"Ali'siz Alevilik" tartışmasını ise şöyle değerlendirdi;

Aleviler arasında 'Alevi İslam' olarak herhangi bir ayrım yoktur. Bir gazeteci arkadaş bunu ortaya atmıştır,Ali'siz Alevilik. Yani, Aleviliğin ayrı bir din olduğu,Hz. Ali ve Ehlibeyt’in hiçbir önemi olmadığını,Alevilerin kendi geleneklerine göre bir yaşam biçimi ifade ettiğini söyleyen ve Aleviliğin Sünni kesim içerisindeki itibarını zedelemeye yönelik bir yaklaşımdır. Alevilik  Mevlana’nın , Hacı Bektaşi  Veli’ nin yüzlerce,binlerce şair ve  düşünürün Alevi olduğunu ve bununda göçebe Türk kavimlerinin İslam anlayışı olduğunu biliyoruz.

Alevilerin öfke birikiminin arttığını ve Alevi gençlerinin artık devletin önemli mecralarında yer almak istediklerini belirten Doğan, "Alevilerde büyük bir öfke birikimi var ve bu öfke gittikçe artıyor. Artması da gayet doğal. Sayın Başbakan’ın anlamak istemediği bir olay var o da şu,Alevilerin yüzde seksen doksanı büyük şehirlere göç etti,çocuklar büyük şehirlerde büyüyorlar.Aleviliği biliyorlar ama Aleviliğin esaslarını bilmiyorlar çünkü din dersleri mecburi  olmasına rağmen,islam adı altında öğretilen sadece  Sünni islamdır. Alevi gençleri artık kaymakam olmak,vali olmak gibi hayalleri kuramıyor çünkü büyük mercilere tahsis edilmiyorlar" ifadelerini kullandı.