Cem Vakfı Onursal Genel Başkanı İzzettin Doğan: AİHM kararının ardından Cemevlerinin elektrik faturalarını ödemiyoruz

Cem Vakfı Onursal Genel Başkanı İzzettin Doğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin ödenmemesini ayrımcılık sayan kararı”nın ardından cemevlerinin elektrik faturalarını ödemediklerini belirterek, “Elektrik dağıtım şirketleri, baskı yapıyor. ‘Bunu ödeyin’ diyor. Biz de ‘Ödemeyiz’ diyoruz. Elektrik faturalarını ödememeye devam ediyoruz. Gelip Yenibosna’da elektriği kesmeye çalıştılar. ‘Biz elektriği keseceğiz, siz cemlerinizi yapamazsınız’ manasında. Halk müdahale etti” dedi.

Doğan, HABERTÜRK’e yaptığı açıklamada, elektrik dağıtım şirketlerine seslenerek, “Bir alacak hakkı doğuyorsa, haklarını alacakları yer Diyanet İşleri Başkanlığı. Gidip oradan alsınlar. Ona kimsenin bir şey dediği yok” diye konuştu.

KARTAL, DİLEKÇE VERDİ

AİHM’nin kararının ardından Kartal Cemevi, elektrik faturalarını ödememek için Başbakanlık ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na dilekçe verdi. Kartal Cemevi’nden alınan bilgiye göre dilekçe örnekleri Eskişehir ve İstanbul’daki ilçelerde bulunan bazı cemevlerine de gönderildi. Bu cemevlerinin de dilekçe yazacakları belirtildi. Cem Vakfı yetkilileri, İstanbul Yenibosna’da bulunan ve dağıtım şirketinin elektriğini kesmek istediği cemevinin birikmiş borcunun 700 bin TL’nin üzerinde olduğunu kaydetti.

AİHM KARARI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cem Vakfı’nın cemevlerinin cami, kilise ve sinagoglarda olduğu gibi elektrik faturasından muaf tutulması talebiyle ilgili başvurusunu, 2 Aralık 2014’te karara bağlamıştı. AİHM, cemevlerinin de ibadethane olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu konuda ayrımcılık yaptığına hükmetmişti.