DÜNYA İSLAMİ UYANIŞ KURULTAYI KONFERANS RAPORU (22/23 KASIM 2017 TAHRAN/İRAN)

Dünya İslami Uyanış Kurultayı 22/23 Kasım 2017 tarihlerinde İran’ın başkenti Tahran’da yapıldı. 74 ülkeden 800’ü aşkın davetlinin iştirak ettiği kurultaya CEM Vakfı adına Genel Müdür Hıdır Akbayır katıldı.

Ev sahipliğini Dr. Ali Ekber Velayetinin yaptığı Kurultayın birinci günün sabah oturumunda konuşmacılar kendi ülkelerindeki genel sorunlar hakkında bilgiler verdiler.

Öğleden sonra ki oturumlarda çeşitli komisyonlar oluşturuldu ve konuşmacılar görüşlerini dile getirdiler.

İkinci gün yanı 23 Kasım Perşembe günü öğleden önce İran’ın dini lideri Seyit Ali Hamaney ziyaret edildi. Ziyarette Kurultay Genel Sekreteri Dr. Ali Ekber Velayeti tarafından Sayın Hamaney’e brifing verildi.

Hamaney’de toplantıda yaptığı konuşmada özetle: “İran devriminden sonra ki süreci ve ABD’nin ambargosuna rağmen ülkesinin beklenenin üzerinde bir gelişme kaydettiğini bölge ülkeleri özellikle Suriye ve Yemen’in durumunu açıkladıktan sonra mücadeleye devam edeceklerini belirtti.”

Öğleden sonra toplantı devam ederken, Dr. Ali Ekber Velayeti saat 18.00’de alevi katılımcılarla ayrı bir toplantı yaptı. Bu toplantıda Genel Müdür Hıdır Akbayır bir konuşma yaptı.

Konuşmasında:

“Şahsım, Vakfımızın Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Genel Başkanımız Erdoğan Döner ve Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan Dede adına hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Ayrıca Türkiye’den de bütün dostlara selamlar getirdim...

Ben Türkiye’den CEM Vakfı adına burada bulunuyorum. Öncelikle bizi Ehlibeyt dostları ile buluşturmak üzere davet eden Dünya İslami Uyanış Kurultayı Genel Sekreteri Dr. Sayın Ali Ekber Velayeti ’ye teşekkür ederim.

Sevgili dostlar, bizler Alevi İslam inancına mensup insanlar olarak, İslami İnancımızın temeli Kur’an ve Ehlibeyt’tir. Ehlibeyt olmadan İslami anlamak ve yaşamak mümkün değildir. Bu hem Kuran’da hem de Sakaleyn hadisinde ifadesini bulmaktadır.

Çünkü Hz. Ali şöyle diyor:

“İbadetlerin (yani namaz, oruç, cem …. bunların) iyiliği emredip, kötülükten sakındırmanın karşısındaki değeri, nefesle cam üzerinde meydana getirilen buharın, okyanuslar karşısındaki değeri kadardır. Ondan da daha üstün olan tutum, zalimin karşında Hakikati söylemektir.” Hz. Ali’nin buyurduğu gibi zulme ve zalime karşı, boyun eğmeden mücadele edilirse ve Ehlibeyt ’in mesajları DOĞRU anlatılırsa, biz inanıyoruz ki dünya daha güzel olacaktır. Çünkü İslam’ın mesajı barıştır. Barışın anahtarı da ehlibeyttedir.

Ehlibeyt anlayışında insanlar renklerine, cinsiyetlerine, ırklarına, dinlerine, düşüncelerine göre değil, sadece Tanrının kendi ruhundan üfleyerek yarattığı ve o kutsiyeti bünyesinde barındıran yaratılmışlar olarak algılanır. Anadolu’nun büyük ozanı Yunus Emre’nin dediği gibi “Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm.” Felsefesi insanlar arasındaki tefrikayı kaldırmaktadır.

Ehlibeytin İslam anlayışını ancak Ehlibeyt Muhipleri anlayabilir ve anlatabilir. Ehlibeyt anlayışının hakim olması demek BARIŞ demektir. Barış ise kalkınma demektir.” diye söyledi.

Daha sonra genel toplantıya geçildi ve saat 22.00 sıralarında toplantı tamamlandı.

Toplantının sonuç bildirgesinde İslam ülkelerindeki özellikle Suriye, Yemen ve Azerbaycan başta olmak üzere genel durum özetlendikten sonra birlik beraberlik ve dayanışma mesajları verildi.

24 Kasım Cuma günü Meşhed’te bulunan 8. İmam Ali Rıza Hazretlerinin Türbesi ziyaret edildi.

25 Kasım Cumartesi saat 06.50 uçağı ile yurda dönüldü. 27.11.2017

                                                                                                                                                                   Hıdır AKBAYIR

                                                                                                                                                                                                CEM Vakfı Genel Müdürü