ALEVİ VAKIFLARI FEDERASYONU VE CEM VAKFI’NDAN AÇIKLAMA

20 Aralık 2017 tarihli birçok günlük gazetede 2 İŞİD militanının bir süre önce İstanbul/Ümraniye’de bulunan Kazım Karabekir Cemevi ile Anadolu Bilim Kültür ve Cem Vakfı etrafında gözlük kamera ile keşif yaptıkları ve emniyet güçleri tarafından yakalanarak, gözaltına alındıkları, sorgularında ise iki şüphelinin “mezhep çatışması çıkarma amaçlı bombalı saldırı” hazırlığında olduklarını beyan etmişlerdir.

Ülkemizde; barış ve kardeşlik ortamının bozulmasını, mezhep çatışmasının yaratılmasını isteyenlere fırsat verilmemelidir.

 Alevi yurttaşların inanç özgürlüğü açısından kaygısız ve özgüven içinde yaşamaları, ibadet mekânı olan cemevlerinin gerekli hukuki statülerinin tezelden  AİHM’nin kararları doğrultusunda  uygulamaya konması ve Cemevlerinin diğer inançların ibadethaneleri gibi güvenlikli olması için Hükümetimizin gerekli önlemleri alıp gecikmeden açıklaması, Alevi ve Sünni Yurttaşlarımız tarafından beklenmektedir. Zira gerçekleşecek herhangi bir elim olaydan sonra tedbir almanın faydası yoktur.

 Son yıllarda özellikle Ortadoğu coğrafyasında etnik ve mezhepsel çatışmalar süre gelmektedir. Komşularımızdaki bu kargaşalardan ülkemizde önemli ölçüde etkilenmektedir. Ülkemiz açısından önem arz eden hassasiyetlerin başında Alevi-Sünni çatışması çıkarmaktadır. Bu amaçla zaman zaman belli provokatifeylemlere şahit olmaktayız. Malatya’da, Adıyaman’da evlerin işaretlenmesi gibi

            Aleviler inançları gereği cebir, şiddet, kin ve nefreti reddederler. Komşuları ile barış ve huzur içinde yaşamayı arzu ederler.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

ALEVİ VAKIFLARI FEDERASYONU

CEM VAKFI