KAMUOYUNA, İBADETLERİMİZE BİR SÜRE ARA VERİYORUZ.

Cemevlerimizde yapılmakta olan ibadetlerimize Koranavirüs salgını nedeni ile bir süre ara veriyoruz. ​
Sürekli olarak yapılmakta olan; Cem ibadetleri, hayır yemekleri ve eğitim hizmetlerine salgın geçinceye kadar ara vermiş bulunmaktayız.
Hayır yemeklerinde (Lokmalarda) genellikle akraba ve tanıdık eş dost bir araya gelmekte ve yakın bir temas söz konusudur. Gerek tokalaşma, gerekse niyazlaşma durumunda risk artmaktadır. Bu nedenle hayır lokmalarının salgın tehlikesinin geçmesinden sonra verilmesi daha akla uygundur.
Cem ibadetlerimiz her hafta Perşembe akşamları yapılmakta idi. Salgın nedeni ile cemevlerimizdeki cemlere ara veriyoruz. Ancak Cem TV’de yayınlanmakta olan cem yayını devam edecektir.
Bu süre içerisinde ibadetlerimizi evlerimizde yapacağız. Zira Hz. Muhammed şöyle diyor. “Yeryüzü bana mescit kılındı.”
Bu meşhur sözü şu şekilde anlayabiliriz. Mescit secde edilen yer demektir. Ben ve bana tabi olan tüm Müslümanlar yeryüzünün her yerinde ibadet edebilirler. İbadet etmek için ille de bir mabede gitmeğe gerek yoktur. Mabetler daha çok sosyal hayat için gereklidir. (Rızalık gibi)
Cemevlerimizde yapılmakta olan çeşitli eğitim hizmetlerine de ara veriyoruz. Zira Kur’an’da “Aklını kullanmayanın üstüne pislik yağar” diyor. (Yunus/100) ve ayrıca 275 yerde “Düşünüyor musunuz? Akıl erdiremiyor musunuz?” diye sorulmakta; 200 yerde bizzat düşünme ve tefekkür emredilmektedir.
Buradan hareketle Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeğe devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koranavirüs (Kovid-19) salgınından korunmak amacıyla Cemevlerimizde “ Cenaze Hizmetleri” dışında ki faaliyetlere ara verilmiştir.
​​​​​​
CEM VAKFI GENEL MERKEZİ