Hüseyin Doğan Dede’nin Hakk’a Yürüyüşünün 39. Yılı Anma Töreni

Malatya'nın Kırlangıç Mahallesinde, Hüseyin Doğan Dede Türbesi’nin bulunduğu alanda, Bu yıl 39. Hüseyin Doğan Dede Anma Töreni düzenlendi.

Anma programına;

Malatya Valisi Hulusi Şahin, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu, Doğanşehir Kaymakamı Mehmet Kılıç, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ercan Altın, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, CEM Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçan, Yönetimimizden Hayati Doğan, Mesleki Kuruluş Başkanları, Kamu Yararına Çalışan Dernek, Vakıf Başkanları ve halkımızın yoğun katılımı oldu.


CEM Vakfı Malatya Şubesi Başkanımız Eşref Doğan Dede, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’ın selamlama konuşmalarının ardından konuşma yapan Vali Hulusi Şahin; 

“Bizim, milli kültürümüzün, varlığımızın, kimliğimizin ta Orta Asya'dan, Horasan'dan Anadolu'ya akışının, o zincirin temel taşıyıcısı Alevi-Bektaşi kültürüdür” dedi…

Türkiye Cumhuriyeti'nden, Türkçeden, deyişlerden, bu güzel kültürden bahsedebilmenin, Alevi Bektaşi Dervişlerimizin, Mürşidi Kamillerimizin sayesinde olduğunu belirtti.

“Eğer bugün biz bir şey isek onlar sayesindeyiz. Çocuklarımıza da eğer Milli Kültürümüzü anlatacaksak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bu güzel Devleti yaşatacaksak Alevi-Bektaşi Kültürünün lokomotifi ile başaracağız bunu.

Atatürk bu eşit yurttaşlığı Türk Milli Kültürünün üzerine oturtmuştur. O da Alevi-Bektaşi kültürünün sırtladığı bir anlayıştır…

İyi ki varsınız iyi ki buradasınız. Ben tekrar bu güzel hazirunun huzuruna çıkma fırsatı verdiğiniz için Eşref Dede’ye ve tüm organizasyona teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Deyişlerin ve duaların ardından anma töreninde ocaklar kuruldu, kurbanlar kesildi, gelen konuklara ve halka lokma dağıtıldı.

Hüseyin Doğan Dede Anma Törenine katılan tüm Askeri ve Mülki Erkan’a, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Vakıf, Dernek ve Yöneticilerine, Şubelerimize, Yöneticilerimize ve yoğun bir katılım ile bizi onurlandıran halkımıza teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

CEM Vakfı Genel Merkezi