MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN İSMET YILMAZ’LA 27 TEMMUZ 2017 TARİHİNDE YAPILAN TOPLANTI

27 Temmuz 2017 Perşembe günü saat 17:00’de CEM Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Genel Müdürü Hıdır Akbayır, Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan Dede ve İnönü Üniversitesi’nden Doç Dr. Mehmet Dönmez ile birlikte Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz makamında ziyaret edildi.

Ziyarette üç konu üzerinde duruldu:

  1. Yeni yayınlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin müfredatı hakkında Genel Merkezde yapılan çalışma sonunda oluşturulan ve konu ile ilgili olarak eleştiri ve önerileri içeren dosya Sayın Bakan’a taktim edildi. Dosyanın içeriği hakkında yapılan konuşmalarda genellikle öneri ve eleştirilerin dikkate alınacağını ve en önemli hususlardan birisi de raporda önerdiğimiz, müfredatların yazımı aşamasında CEM Vakfı temsilcilerinin bulunmasının samimiyetle kabul edilmesi idi.
  2. İnönü Üniversitesi bünyesinde bir Alevi Enstitüsünün açılması hususunda Doç. Dr. Mehmet Dönmez’in hazırlamış olduğu bir dosya sunuldu. Bu konu daha önce Erdoğan Döner ve Eşref Doğan Dede tarafından sayın bakana iletilmişti. Enstitü konusunda, İnönü Üniversitesi Rektörü ve YÖK Başkanı ile görüştüğünü, bu konuyu halledilmiş saymamızı ve çalışmaların her aşamasına gerekli desteği sağlayacağını bildirdi. Ayrıca Enstitünün Akçadağ Öğretmen Okulu arazisinde açılmasının uygun olabileceğini söyledi. Biz de CEM Vakfı olarak her türlü katkıyı sağlayabileceğimizi ve bu konuyu memnuniyetle üstlenebileceğimizi ilettik.
  3. Kocaeli’de Hazineye ait 12 dönümlük bir arazinin Vakfımıza  tahsis edilmesi için gerekli bürokratik işlemleri tamamlanarak 19 Ağustos 2016 tarihinde Maliye Bakanlığına onay için gönderilen ve bugüne kadar onaylanmayan arazi tahsisi ile ilgili olarak, Maliye Bakanı ile görüşeceğini ve gerekli dokümanların özel kaleme bildirilmesini ve takipçi olacağını belirtti.

 

Genel olarak Sayın Bakanın heyetimizi çok sıcak karşılayıp, sorunları büyük bir dikkat ve samimiyetle dinlediğini, süreci beraber takip edeceğimizi ve hatta “beni kendinizden sayın” diyerek yakın bir ilgi göstermiştir. Ayrılacağımız zaman da heyetimizi Bakanlığının dış kapısına kadar uğurlayarak ayrıldık.