Din İşleri Yüksek Kurulundan Mevlit Açıklaması / 29 Nisan 2022, Cuma

Soru: Mevlit nasıl ve ne zaman ortaya çıktı?

    Mısırda Şii Fatımi devleti kurulunca, devletin kurucuları dediler ki, bizler Hz. Muhammed’in torunlarıyız.O nedenle, bu yöneticiler Hz. Peygamber’in doğum yıl dönümü nedeniyle, kutlu doğum adı altında anmalar yaptılar,Mersiye ve İlahilerle yâd ettiler, kimi zaman çok sesli veya tek kişilikli kişilerle anmalar yaptılar, dua ve lokmalarla bitirdiler.

   Mevlit ise bu anmalara verilen isimdir, tarih 972 veya 975 itibaren başlayan bu anmalar Devlet Yöneticisi Muiz Lidinillah zamanında başladı, daha önce, yani Hz. Peygamber döneminde böyle bir şey yoktu bunu da bilelim.

  *Malumunuz “Yüce Peygamberimiz, duası red olunmayan topluluk kimsesizlerdir, bunlar yetim ve mazlumlardır”.

Sizler bunların, özellikle yetimin gözyaşlarından sakının, çünkü insanlar rahat uykuda iken onlar dert, sıkıntı üzüntü içindedirler buyurmuştur. (Buhari)

  *Durumu iyi olan variyetli insanlar, belki de hiç haketmediği halde binlerce veya milyonlarca lira harcayıp reklam veya menfaat uğruna ziyafetler verenler, o harcadıklarınızın çeyreğini bu yetim ve mazlum nesile verseniz, inanın ki Allah’ın kandili üzerinize doğacaktır.

  *Evine bayramdan bayrama et giren belki o bile nasip olmayan fakire, fukaraya, kimsesiz yetim ve mazluma eylediğiniz o yardımlar ve onların sizlere sıcacık bir güler yüz ile bakması tüm ziyafetinizin ve o şaşalı görünümünüzün bin katı kadar yüce ve hayırlı değil midir?

  *Beşinci, onuncu veya yirmi sekizinci umresini yapan bilmem ne beyler, her yıl harcadıklarınızın çeyreğini yanınızdan yörenizden size minnet ile bakan kendi yetiminize mazlum ve fakirinize verseniz, onların duası sizlere bin umreden daha hayırlı değil midir, onların yüzlerinize göndermiş olduğu tebessüm sizlere kandil gibi olup en hayırlı umre değil midir?

Çok uzakta değiller bu masum insanlardan çevremizde çok var yeter ki, gönüllerimiz bu yöne kaymayı bilsin.

   *Durumlarınız gerçekten iyi ise, okuluna giden yavrusuna harçlık vermek için kendisi 5 km yürüyen babalara yardım yapabilirsiniz, bunlardan da, çevremizde yeterince vardır.

    Gönlünüz zengin bütçeniz yerinde ise eğer! İlk akşamınızı kandil farz edin ve çevrenizdeki gariplere bir akşam güzel bir mekânda onların en sevdiği kebaplardan ısmarlayın, Rabbinizin kandili üzerinize ışıyacaktır onların dua ve şükürleri ile bilesiniz.

   *Zengin veya fakir fark etmez, bugün ve her zaman hasta hanelerde can bekleyen, kan bekleyen on binlerce hastadan birine şifa olabilecek bir ünite kan bağışlayabilirsiniz.

     Bu da sizlerin tutamadığınız orucun eda edemediğiniz ibadetin ve hatta gidemediğiniz kutsal yerleri tavaf edecek kadar büyük sevaplardır bilesiniz.

   *Berat gecesini vesile ederek sizi büyütünceye kadar sayısız eziyetler çeken huzur evine attığınız anne veya babanızı oradan çıkarıp sevindirerek ve onlardan özür dileyerek, hayır dualarını alabilirsiniz, onlar evladını af ederler.

   *Tekrar ediyorum yine durumunuz müsaitse eğer; fakr-u zaruretlerinden dolayı evlenemeyen, yuva kuramayan nişanlı olup evlenemeyen gençlere yardım edebilirsiniz.

   *Kocası şehit veya ölmüş olan, çocuklarını okutmak için ek gelir peşinde olup merdiven silmeye, eve temizliğe giden namusu ile çalışmak isteyen o temiz insanlara yardım edebilirsiniz, inanın ki tüm bu yaptıklarınız! Size berat gecesi olacak ve Rabbiniz sizi berat gecesi ile lütuflandıracak kandiliniz güneş gibi parlayacaktır.

   *Bu asıl ve en önemli mesajı belkide hiç okumayacaksınız!

Unutmayalım ki, bunları hayatımıza koyar ve insanlık uğruna değerlendirir isek o zaman bu beşeri yaşamda insanlık uğruna bir anlam vermiş olacağız yaşam dair her şeye ve Yüce Allah o zaman bizlerden razı ve hoşnut olur inşallah.

   *O, takım şampiyonluklarına ettiğiniz harcamalar az değil ve yaktığınız mermiler ve çata patlar, inanın ki, bir havuzda toplandığında epey meblağ tutar.

   *Kandildir diye en yakın türbeye gider dua edersin lakin 200 veya 300 metre uzağında ki, 150 gram kıyma alamayan komşunuzu göremiyor iseniz, dul kadının ve özürlü yavrusunun feryadını duyamıyor iseniz eğer siz o mekânlara desinler için, reklam için gitmiş olacaksınız ya da telefonlarla kutladığınız Kandiller, Mevlitler, hayırlı Cumaların da size faydası yoktur, siz ölümsüz olmak dilerseniz ölmez eserler bırakın ebediyen anılır dua alır yâd edilirsiniz.

   *Hayatımızda merhamet, yardımlaşma, sevgi, kardeşlik, duygudaşlık gibi hislerden uzak durmuşsak, onların semtine uğramamışsak, tüm bu güzel ulvi ve ahlaki değerlere yabancı olmuşsak kafamızın dikine gidiyor isek, bırakın ALLAH aşkına şu kup kuru Kandil ve Mevlit kutlama mesajlarını bırakınız.

   *Osmanlı Döneminde Mevlit’e gelince aşağıda diyanetten alınan bilgi gibidir:

   *Mevlit, tevhidle ilgili bazı bilgileri vermekle başlayan daha sonra Hz. Muhammed’in (s.a.s.) hayatının bazı safhaları ile yüce ahlakını ve bir kısım mucizelerini anlatan dinî-lirik bir şiir mecmuasıdır. XV. asrın başında, Süleyman Çelebi tarafından “Vesiletü’n-Necat” adı ile yazılmış olan bu mecmuanın; ölüm, doğum, sünnet, nikâh gibi çeşitli vesilelerle yapılan toplantılarda, evlerde veya camilerde okunması zamanla âdet hâline gelmiştir.
    Mevlit okumak veya okutmak farz, vacip, sünnet veya müstehap değildir. Bu sebeple mevlit okumak veya okutmak dinî yönden yapılması gereken bir görev değildir.
Bu itibarla dinî bir zorunluluk olarak görülmediği sürece, evlerde veya camilerde mevlit okunmasında veya okutulmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

  *Günümüzde mevlit merasimleri düğünlerde, nişanlarda, sünnet düğünlerinde, cenazelerde ve benzeri dini organizasyonlarda sıklıkla okutulmaktadır. Mevlit okutmanın başlı başına bir ibadet olduğu sanılmaktadır ancak temelde İslami bir adet değildir. Günümüzde halen bu adet devam etmektedir. Mevlit Türkçe okutulmaktadır.

  *Yani demek ister ki, mevlit eğer İslami ayinle ilgili olsaydı, Kur-an da olup Arapça okutulması lazım gelirdi.

  *Yukarıda zikredilen o güzellikleri işleyen tüm canlarımızın beratı verilenlerden oluruz, kandilimizde o denli kutlu ve bereketli olacaktır inşallah.

  *Yüce Rabbimiz, kaybettiğimiz insanlık kandilimizi gönüllerimizde tekrar yakar ve berat edilenlerden oluruz inşallah.

 

KAYNAK

Diyanet işleri sayfasından

 

ALEVİ İSLAM İNANÇ HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

Ayrıntılı Bilgi İçin; Alevi İslam İnanç Hizmetleri Sayfasını Takip Ediniz  https://www.aleviislaminanchizmetleri.org/