YALANCI MUTLULUK / 09 Aralık 2022, Cuma

Çoğu insanın yalancı mutlulukları vardır. Ve çoğu insanın biten mutlulukları vardır. Bir insanın “yalancı mutluluğunu” aslında hemen anlarsınız. Özellikle meylini verdiği nesnelerden, varlıklardan veya kendi tutkularından anlayabilirsiniz. Sürekli bir zaaflık içerisindedir. Psikanaliz kurucularından Prof. Dr. Carl Gustav’a göre yalancı mutlular gelişen olaylara bağlı olarak çok çabuk üzülür ve çok çabuk sevinerek tepki gösterebilirler.

 

   Maddi mutluluk, çalışmak – üretmek; Manevi mutluluk ise iyiliksever, güvenilir, gerçekçi ve kimseyi incitmeyen erdemli davranışlarla mümkündür.

 

   Çok basit gibi görünür fakat insanların çoğu riayet etmez.

 

   Allah’tan bize ulaşan Kur’an’ı Azimüşan’ın Yunus Suresi 63 ve 64. Ayetlerde;

“Onlar ki inandılar ve erdemli davrandılar, onlara hem bu dünyada hem de ahiret hayatında büyük mutluluk vardır.”  der...

 

   Elbette ki bu mutluluk edimseldir. Ayrıca insan bir takım hayat koşullarından geçtikten sonra/ birtakım testlerden sonra bunu garanti altına alabilirler.

 

  Yoksa…

  Yoksa ne mi olur? Baştan pes edecektir. Başlıkta da ifade ettiğimiz gibi yalancı mutluluğa davetiye çıkaracaklardır. Belki de sırf insanlar “desinler” diye mutlu olduğunu ifade edecektir. Bu durum ise insanı hayattan tümüyle soğutup, kaçınılmaz kötü sonla buluşturacaktır.

 

  Neyi severse âdem / Odu maksudu demadem

  Kimi gider tapar ağaca / kimi gider tapar Hac’a

                                                 Hasan Fehmi Kusuri

 

  Akıl, bilim ve sanat ile gerçeği bulmak isteyen bir insan, kendisini kontrol altına alacak, mutluluğu anlık sevinçlerle değil; tümüyle varlığını borçlu olduğu Yüce Yaratan çevirerek bilecektir.

 

ALEVİ İSLAM İNANÇ HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

Ayrıntılı Bilgi İçin; Alevi İslam İnanç Hizmetleri Sayfasını Takip Ediniz  https://www.aleviislaminanchizmetleri.org/